Nieruchomości komercyjne

administrator 22 października 2015

Czym są nieruchomości komercyjne? Jak je definiować? Jakie jest ich
przeznaczenie? Dla odbiorców niezwiązanych z branżą, definicja nieruchomości komercyjnych nie nasuwa wielu skojarzeń. Poniżej postaramy się przybliżyć co zalicza się do tego typu nieruchomości i czy różnią się one od nieruchomości niekomercyjnych.

Definicja nieruchomości komercyjnych

Niestety ustawodawca nie wprowadził definicji „nieruchomości komercyjnej,” ani też słowa „komercja”, zatem w celu zrozumienia tego pojęcia, należy wspomóc się słownikiem języka polskiego. Wg. Słownika języka polskiego PWN „ komercja” to „ działalność nastawiona jedynie na osiągnięcie zysku; też: produkty takiej działalności”. Dawniej zaś „komercja” oznaczała „ handel”. Nawiązując zatem do pojęcia nieruchomości komercyjnych to są to takie nieruchomości, które wiążą się z uzyskiwaniem dochodu, zyskiem. Czy to jednak wystarczy?

Opracowania tematyczne przynoszą nam różne definicje. Te najbardziej popularne podkreślają, że nieruchomość komercyjna to taka, która jest źródłem dochodu, na przykład z tytułu najmu. Nie objęte jednak tą definicją są hotele czy stacje benzynowe. Inna definicja zaś określa ten typ nieruchomości jako nieruchomość przeznaczoną do prowadzenia działalności biznesowej ( nr. Hale magazynowe, biurowce, galerie
handlowe). Kolejna z nich precyzuje, iż nieruchomość tego typu generuje okresowe przychody z jej użytkowania, albo też własności.


Nieruchomości komercyjne a niekomercyjne


Dość ciekawym podejściem do rozpoznania nieruchomości komercyjnej jest
zestawienie jej z nieruchomością typu niekomercyjnego. Tutaj już sprawa jest prosta. Do tego rodzaju nieruchomości zaliczamy m.in. obiekty kościelne utrzymywane przez wiernych, szpitale, uczelnie publiczne (szkoły, uniwersytety), sale gimnastyczne czy obiekty sportowe pod zarządem lokalnego samorządu. Pod pojęcie „nieruchomości niekomercyjnych” można również podciągnąć mieszkanie, po sprzedaży go przez dewelopera. Do tego czasu bowiem mieszkanie traktowane być powinno jako nieruchomość komercyjna. Jednak w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży staje się ono nieruchomością niekomercyjną.


Dla kogo?


Nieruchomości komercyjne, wykorzystywane są przez podmioty prowadzące różnego rodzaju działalność gospodarczą do prowadzenia biznesu. Coraz częściej firmy nie chcą inwestować we własne nieruchomości i posiadać je na własność, w związku z czym korzystają z umów długoterminowych, podpisywanych na minimalny okres 3 lat. Umowy takie są korzystne finansowo, a podmiot taki ma elastyczność w
ewentualnej zmianie lokalizacji prowadzonej przez niego działalności w sposób elastyczny. Z umów najmu długoterminowego nieruchomości komercyjnych korzystają firmy logistyczne, usługowe, handlowe, produkcyjne.

Polski rynek nieruchomości komercyjnych.

Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych obecni są najwięksi gracze światowi, którzy zapewniają najemcom nowoczesne budynki o najwyższej klasie jakości. Ten stan rzeczy powoduje, że Polska może szczycić się doskonale rozbudowaną mapą nieruchomości komercyjnych, które usatysfakcjonują nawet najbardziej wybrednego partnera biznesowego.
Dużą cześć rynku nieruchomości komercyjnych stanowią obiekty magazynowe klasy A. Głównymi deweloperami i dostawcami takiej powierzchni w Polsce są takie firmy jak: Panattoni, 7R, Prologis, GLP, Hillwood, P3, Exeter, Segro, White Star, Waimea, Logicor oraz inne mniejsze. O tym jaka jest ich specyfika więcej znajdziesz tutaj: obiekty magazynowe klasy A